2017 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

Kategori: Mobilya - 52 viewsYorum Yazın
2017 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

Eski mobilyaların ikinci bir şansla hayata döndürüldükleri evde, adeta her odada farklı insanlar farklı hayatlar sürdürüyor. İstanbul’un ilk uydukent projelerinden biri olan Sümko (Sümerbank Kooperatifi) Sitesi’ndeki bu daire ev sahibi Berat Çokal’ın imzasını taşıyor. ODTÜ Mimarlık mezunu olan ve Kreatif Direktörlük yapan Çokal, 10 yıldır oturduğu bu evde 2010 yılının yazında tadilat yapmaya karar vermiş ve 2.5 ay gibi kısa bir sürede evi yeni baştan yaratmış.

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

Anıtkabir’in mimarı Emin Onat’ın oğlu tarafından tasarlanan sitede, binanın kolon/kiriş yerleşiminin esnekliği ev sahibine bazı duvarları kaldırarak daha geniş mekanlar yaratma imkanı sunmuş. “Tecrübeli bir mimar arkadaşımın yardımıyla çizilen yerleşim planındaki en önemli etki mutfak duvarlarının kaldırılması ile geniş antre, mutfak ve salonun birbirini içine geçen tek bir mekan olarak algılanmasını sağlamak oldu. Ayrıca evin iki balkonundan birisini kapatarak çalışma ve yatak odalarının genişlemesini sağladık, hatta tesisatın taşınmasındaki riskleri göze alarak eski balkon alanına yatak odası içerisinden görünmeyen 180 derece manzaralı keyifli bir banyo yerleştirmeyi başardık” diyor Çokal.

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

Evin geneline eski ile yeninin, ucuz ve pahalının, iç ve dış mekan öğelerinin, farklı tarzların bir araya geldiği eklektik bir stil hakim. Evdeki eşyaların bir kısmı tadilat öncesinden kalma. Salonda kullanılan eski sehpalar ve iki ahşap sandalye, misafir odasındaki ayna ve resim çerçeveleri ve traş dolabı Berat Bey’in Bursa’nın eski mobilyacılarından olan dedesi Mehmet Fikri Okça!’in bizzat kendi eliyle yaptığı parçalar.

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

“1950′lerde Bauhaus stili dergileri takip eden dedem mobilya üretimi için gerekli malzemeyi kereste ticareti yapan rahmetli Zeki Müren’in babasından alırmış” diye anlatıyor ev sahibi dedesini. Evdeki bazı eşyalar komşuların elden çıkarmak istediği mobilyalar, Berat Bey onları elden geçirip yeniden değerlendirmiş, Antredeki vestiyer dolabı buna iyi bir örnek. Mutfaktaki en önemli espri duvarlarda.

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

Evdeki yıkım esnasında duvarlardaki eski seramikler kaldırılırken taşıyıcı perde duvarların sıvası da dökülmüş. Ev sahibi iki yanı perde duvar olan mutfağın tüm sıvaları kaldırıp brüt beton görünümünü ortaya çıkarmayı uygun görmüş. “Beton dökülürken kullanılan ahşap kalıp izleri duvarlarda şimdilerde kaplama ile yapılmaya çalışılan dokunun en doğal halini oluşturdu.

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

2016 Mobilya Modelleri ve Fiyatları

 

Betonun tozumasını engellemek için duvarları nötr bir mavigri ile boyadık” diyor Berat Bey. Mutfaktaki aydınlatma özel olarak tasarlanmış. Salon ve mutfağı ayıran kiriş kalınlaştırılarak bir yarık içerisine led aydınlatma gömülmüş. Mutfak alanını ve yemek alanını aydınlatan ayrı tavan üniteleri kullanılmış. Evin eski yer döşemeleri sökülerek bütün mekanlar Belçikalı Balterio marka laminat parkenin beyazlatılmış meşe (bleached oak) modeliyle kaplanmış. Bu parke seçimi hem evi daha aydınlık göstererek tüm mobilyalar ile uyumlu nötr bir zemin sağlamış hem de duvarların kaldırılması ve balkonların katılması ile 120 metrekareye genişleyen evi daha da geniş göstermiş. Salondaki koltuk takımı çeşitli tasarım mağazalarından alınan yastıklarla hareketlendirilmiş. Duvarlardaki resimler Photoshop öncesi fotomontajlardan oluşan Thotomontages Improbables” kitabından alınma, çerçeveler Bauhaus’dan.

Balonlu metal aksesuar Paşabahçe’den, ayna arkadaşlarının hediyesi. Halılar Step ve 3K Konsept imzalı. Pencere önünde çay köşesini oluşturan 1960′ların izlerini taşıyan iki koltuk ise yine komşuların gözden çıkardığı mobilyaların yeniden değerlendirilmesine örnek. Solmuş bir pembe kumaşla kaplı, kol ve bacakları beyaz yağlıboya ile boyalı bu koltuklar Persan’dan seçilen yapıldığı yıllara uygun bir desende kumaşla kaplanmış, ahşap kısımları zımparalaranak orjinal görüntüsü ortaya çıkarılmış. Yatak odasındaki 180′lik karyola The Woo’dan. Yatak başı lambası olarak bir tarafta Bauhaus’dan alınan bahçe lambası kullanılıyor. Siyah metalle uyumlu çeşitli aksesuvarlar genellikle Ikea’dan. Metal tren Mudo Concept’ten, gravürlü vazo Paşabahçe’den. Yatak örtüsü Zara Home’dan, nevresim takımı Sisley Home’dan alınma, süs yastıkları parça kumaşlar kullanılarak ev sahibinin teyzesi tarafından dikilmiş, Çalışma odasına neşeli renkli popart stili hakim. Kaneviçe baskılı renkli kanepe Ikea’dan, yastıklar internetten alınmış. Polaroidlerin asıldığı metal pano, beyaz metal raf büyük ahşap raf, duvar stickerları ve masa lambası İkea’dan. Tavan lambası uygun fiyatlı bir aydınlatmanın 5 ayrı renginin birlikte kullanılmasıyla hazırlanmış özel bir ürün. Misafir odasında eski mobilyaların kullanıldığı klasik bir stil hakim. Gardırop Koçtaş’tan, koltuk Tepe Home’dan ancak Persan Outlet’ten alınan parça goblen kumaş ile yeniden kaplanmış.. Eski bavullar ve duvarlardaki aksesuarların çoğu aile yadigarı antikalar. Banyo evin en esprili kısımlarından biri. Banyoda, zemindeki Vitra karoları dışında herhangi bir seramik kullanılmamış.

Duvarlar su yalıtım kimyasalı eklenmiş Kalekim ile sıvalı, üzerinde parlaklık vermesi ve su itici özelliğinden faydanılması için iki kat silikon vernik bulunuyor. Banyo alanını küçültmemek için duş bölümü temperli şeffaf bir cam ile ayrılmış, klasik bir banyo süzgeci yerine paslanmaz çelik dış mekan yer oluğu kullanılmış. Banyo aynası üzerindeki aydınlatma ise Ikea’dan, ancak normal ampul yerine renk değiştiren LED ampuller kullanılmış, bu sayede gri duvarları olan banyo ışık ile yıkanarak renkli bir mekana dönüşüyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!