Cam Tuğla Ölçüleri Tuğla Nasıl Örülür

Cam Tuğla Ölçüleri Tuğla Nasıl Örülür

Cam tuğlalar günümüzün modern tasarımları arasında şık zarif vazgeçilmez bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor o nedenle ki ev ve iş yeri tasarımlarının önemli yapı malzemelerinden biridir. Yapıldığı ortama mükemmel bir şıklık kazandırır. Cam tuğlalar katmanlı olduğu için bünyesinde barındırdığı diğer maddeler sağlam ve dayanaklı olmasını sağlıyor. Ayrıca çimento harcı kullanılarak yapıldığı zaman yapılan bölgeye belirli bir ısı yalıtımı’da kazandırmış oluyorsunuz. Cam tuğlalar evinizde iş yerinizde banyonuzda, mutfaklarınızda, merdivenlerinizin ışıklandırılmasında, asansörde ve duvar olarakda belirli bölgelerde kullanılabiliyor. farklı renklerde ve şeffaf onlarca seçenekleri bulunan cam tuğlalar yüzde 60 ile 80 arasında ışık geçirgenliğine ulaşabiliyor. Cam tuğlalar aydınlık olmasını istediğiniz mekanlarınızda kullanmak isteyeceğiniz dekoratif yapı malzemeleri arasında önemli bir detaydır. Yazımınızn devamında cam tuğlalar nasıl örülür, ölçüleri ve uygulanması hakkında ayrıntılı bilgiler ve Birbirinden şık dikkat çekici cam tuğlaların görsellerini hazırladık.

ÖLÇÜLENDİRME

Cam tuğla ile duvar örmek isterseniz, ilk öğrenmeniz gereken ölçülendirmedir. Bu sebeple alacağınız cam tuğlaların ebadının seçilmesi gereklidir

piyasada bulunan standart cam tuğla ebatları seçenekleri
19 x 19 x 8 cm
19 x 19 x 10 cm
24 x 11,5 x 8 cm
24 x 24 x 8 cm
Bunlar harici özel üretim istenilen ölçülerde cam tuğla bulmak mümkündür Son yazılan sayılar kalınlığı ifade eder

19 x 19 x 8 cm ebatlı cam tuğlaları örnek alalım; düşey ve yatay derzler 10 mm olacak  şekilde plastik derz malzemeleri yardımı ile, basit ve hızlı örme işlemleri sağlanabilmektedir. Ölçülendirme yapılacak zaman, gerekli boşluğun 20 cm ve katları şeklinde bırakılması, son derz içinde 10 mm ilave edilmesi gerekir.

dekorlar.org


Örneğin;

10 sıra cam tuğla örülecek bir duvar için gerekli boşluk:
(10 x 20)+1 = 201 cm
4 sıra cam tuğla örülecek bir duvar için gerekli boşluk:
(4 x 20)+1 = 81 cm 

MONTAJ

Gerekli Malzemeler:
1. Cam tuğla
2. Cam Tuğla Harcı( 10kg/m2)
3.Plastik derz ayar apartları”spacer”( Cam tuğla sayısından 10 adet daha fazla)
4. Derz dolgu malzemesi(3-4 kg/m2).
5. Donatı demiri (4m/m2)

ÖRME

Yatay ve düşeyde cam tuğlalar tam bir düzlem oluşturacak bir şekilde, özenle, tuğla gibi örülür. Örüm ypılacak boşluğa yatay ve düşeyde her iki yada üç sırada bir donatı demirleriderzlerin içine yatırılarak ek mukavvemet sağlanır. Bu nervülü demirlerin, aynı zamanda zemine ve yanlardaki duvarlara birkaç santimetre saplanması gerekmektedir. Taşan fazla harçlar donmadan temizlenmelidir.

 

BİTİRME

Harç dondutan sonra ( İklim durumuna göre ortalama bir gün sonra ) plastik ayar apartlarının kulakçıkları kopartılarak derz boşlukları derz dolgu malzemesi ile doldurularak kapatılır. Bir sünger yardımı ile cam tuğlalara yapışan fazla malzemeler temizlenerek profesyonelce uygulanmış bir cam tuğla duvar elde edilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir