Döşemelik Kumaş Seçmenin Sırları

Döşemelik kumaşlar dayanıklılık açısından önemli çeşitlilikler gösterebiliyor. Bu yüzden kumaşın fiyatının ve hatta ne kadar ağır olduğu onun dayanıklılığının birer göstergesi olmadığını bilmeniz gerekiyor. Göz önünde bulundurmanız gereken nokta sürtünme ölçümü olmalı. Sürtünme ölçümü: Kumaşların dayanıklılıklarının belirlenmesi için sürtünme ölçümü uygulanıyor, Eğer evde kullanmak üzere bir dokumalık kumaş arıyorsanız sürtünme ölçümü 12.000 değerden aşağı olan bir kumaş tercih etmeyin; en az 15.000 ve ideal olarak 20.000 değerden fazla olan kumaşlar seçin. Bazı üreticiler kumaşın döşemelik kullanıma uygunluğunu göstermek için koltuk sembolü kullanır.

Döşemelik kumaş seçmenin sırları

Aynca bir A, B, C sistemi de bulunuyor. A kategorisindeki kumaşların sürtünme ölçümleri 21,000 ile 40,000 değer arasında olup döşemelik kullanıma uygundur. B kategorisindekiler ise 11.000 ile 20.000 değer arasında bir sürtünme ölçümüne sahip olup perdelik kumaş olarak kullanılmaya uygundur. C kategorisindeki kumaşların 4.000 ile 10.000 değer arasında bir sürtünme ölçümü vardır ve bu kumaşları yastık gibi yumuşak eşyalarda kullanabilirsiniz.

Döşemelik kumaş seçmenin sırları

Yangın geciktirme özelliği: Ev içi kullanımda kumaş kaplı mobilyaların yangın geciktirici özellikte olup belirli güvenlik standartlarını karşılıyor olması gerekiyor. Bu da döşemelik kumaşların alev almaması ve dolgu malzemesinin de gerekli testlerden geçmiş olması gerektiği anlamına geliyor.

Döşemelik kumaş seçmenin sırları

Eğer dış kaplama standartlara uygun bir kumaştan üretilmediyse tüm gereksinimleri karşılayan yangın geciktirici bir iç kaplama ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu uygulama iki defa döşemek anlamına gelir ve maliyeti artırır, Gündelik kullanıma uygun kumaşlar: Döşemelikler için fitilli kadife, şönil, tüvit, goblen, yün ya da kadife gibi dokunma isteği yaratan dayanıklı kumaşlar tercih edebilirsiniz. Bol kılıflar için kullanılan kumaşlar rahatça çıkarılıp temizlenebilmeleri için daha hafif kumaşlardan üretilmeli, ancak yine de dayanıklı olmalarında yarar var.

Seyrek kullanıma yönelik kumaşlar: Tabure ve misafir koltuğu gibi çok yoğun şekilde kullanılıp yıpranmayacak mobilyalar söz konusu olduğunda dayanıklılık daha geri planda kalan bir faktör haline geliyor. Bu nedenle ipek, damask, işlemeli kumaşlar ve oya işi gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir