Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Malzemelere ya da odalara göre duvar kağıdı önerileri, dekoratif örnekler, bakım ve uygulama ipuçları ve yeni sezon ürünleri bu safyalarda.

Duvar kağıdı seçmek, uygulamak kendi içinde pek çok detayı barındırıyor. Malzeme seçiminden desen seçimine, evde hangi alanda nasıl özellikte bir duvar kağıdı kullanılacağına kadar pek çok yönden iyi düşünülmesi gereken bir konu. Satın almadan önce merak ettiğiniz ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir ve Nelere Dikkat Edilir

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Şimdi duvar kağıdı nasıl seçilir ona dair örneklerle anlattığım konu başlıkları verdiğim bir yazı olacak, çayınızı kahvenizi hazırlayın gelin, başlıyoruz.

İpucu

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Duvar kağıtlarını geniş mekanlarda kullanmak daha etkili sonuçlar verebilir. Özellikle koyu renk ve desenli duvar kağıtları ışığı emeceğinden odanın ebatlarını göz önünde bulundurun. Ön plana çıkarmak istediğiniz herhangi bir köşe için de, duvarda tek taraflı bir uygulama yapabilirsiniz.

Hangisi sizin?

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Duvar kağıdı seçerken desen ve rengin yanı sıra malzeme seçeneklerini de göz önünde bulundurmaya özen gösterir Duvar kağıtları, Koçtaş.

Duvar dekorasyonu deyinde hiç kuşkusuz akla paneller, boya ve duvar kağıdı gibi unsurlar geliyor.

Seçenekler arasından duvar kağıtları, desen ve doku zenginliği sebebiyle öncelikli tercih sebebi olabiliyor.

Peki hangi duvar kağıdı eviniz için en uygun seçim olur, hiç düşündünüz mü?

Çizgiler

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Çizgili duvar kağıtları da klasik bir alternatif haline dönüştü diyebiliriz. Ancak uygulamayı kendiniz yapacaksanız şeritleri yani deseni denk getirmek biraz zorlayıcı olabilir. Öteki taraftan eski bir evde yaşıyorsanız duvarların ölçüleri aynı olmayacağından ya da duvarın bir ucunun ölçüsü ile öteki köşesinin uzunluğu birbirini tutmayacağından ortaya simetrik olmayan bir görüntü çıkabilir. Bu tarz desenlerde belki de en önemli nokta simetridir.

Derinlik

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Klasik tarzdaki duvar kağıtları her daim modası geçmeyen bir alternatif olabilir. Metalik etkiler son dönemlerin en popüler alternatiflerinden. Ancak ne kadar süreyle “in” olacakları tartışılır. Dokulu kağıtlar da son zamanların en çok rağbet gören kağıtlarından. Öyle görünüyor ki uzun bir süre daha tercih sırasının başında kalacaklar. Evaeki derinlik hissini pekiştirmek, yaşam alanlarına boyut kazandırmak için bu tarz duvar kağıtları seçebilirsiniz.

Islak mekanlar

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Banyo ve mutfak gibi nemin ve ıslaklığın yoğun olduğu mekanlar için dayanıklı bir duvar kağıdı seçmeye özen gösterin. % 100 kağıt ya da tekstil duvar kağıtları bu alanlarda kabarmalara yol açabilir. Vinil duvar kağıtları bu alanlar için uygun bir seçim olabilir.

Işık miktarı

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Eğer karanlığa bakan bir odaya ya da ışık miktarı az olan bir alana duvar kağıdı uygulaması yapacaksanız açık renkli bir duvar kağıdı tercih etmeye özen gösterin.

SİLİNEBİLİR DUVAR KAĞITLARI

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Mutfakta da % 100 kağıt duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Bu tarz kağıtlar hava alma özelliği ile hem sağlıklıdır, hem de silinebilir özellikte oldukları için kullanışlıdırlar.

Desen seçimi

Duvar kağıdını dar bir alanda kullanıyorsanız desenlerin ebatlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Küçük bir alanı boğmamak için küçük desenli duvar kağıtlarını tercih etmeye gayret edin. Geniş mekanlardaysa iri desenli duvar kağıtları kullanabilirsiniz.

Çocuklar için

Çocuk odalarında duvar kağıdı seçimi yapmak ilk etapta kolay gibi görünse de aslında zor bir süreçtir, Çocuk odaları için duvar kağıdı seçerken desenlere aldanmayın. Çocuğunuzun büyüyeceğini, zamanla beğenisinin değişeceğini düşünerek sade bir seçim yapmaya özen gösterin.

Uyumluluk

Duvar kağıdı seçerken kendinize bir pano oluşturabilirsiniz, Mobilyalarınızın tarzı, koltuk ve perdelerinizin desen, renk ve tarzları ile ilgili en uygun duvar kağıdını bulmak için bunların fotoğraflarını çekip bu panoya yapıştırabilirsiniz. Böylece duvar kağıtlarını bu fotoğraflarla eşleştirerek en çok tamamlayan seçeneği görebilirsiniz. Bazı duvar kağıdı firmaları örnek duvar kağıtları verebiliyor. Uygulamak istediğiniz alan ya da köşeye bu örnekleri koyarak nasıl bir etki bırakacağını önceden tahmin edebilirsiniz.

Duvar Kağıdı Kullanmanın Artıları

Duvar kağıdı kullanmanın bir dizi fark yaratan artıları var. Saymak gerekirse:

• Duvar kağıdı yaşam alanlarında desen ve doku zenginliği yaratarak daha sofistike iç mekanlara sahip olmanızı sağlar. • Duvar kağıdı karakterinizi ve zevklerinizi daha kolay yansıtmanızı sağlar,
• Çok fazla çeşidi olduğundan mutlaka size uyan bir duvar kağıdı tarzı vardır.
• Duvar kağıdı bir mekanı çok daha sıcak ve davetkar hale getirebilir.
• Duvar kağıdı düz olmayan yüzeyleri, terazide olmayan köşeleri saklamanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir